فیسبوک به دنبال نسل جدید اینترنت بر مبنای فناوری لیزر و ماهواره

0
اخیرا شرکت فیسبوک از سیستم لیزری جدیدی رونمایی کرده است که با به کارگیری آن سرعت اینترنت به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

به گزارش نوین خبر به نقل از ایتنا، مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک اعلام کرد: این فناوری می‌تواند مشکل کندی دسترسی به وب‌سایت‌ها و سایر خدمات سایبری را در نقاط دور از دسترس جهان برطرف سازد.

با استفاده از این فناوری جدید لیزری تبادل داده‌ها با استفاده از پهپادها و ماهواره‌ها فراهم خواهد شد؛ لذا می‌توان اینترنت را حتی در نقاط دورافتاده و دور از دسترس دنیا مورد استفاده قرار داد. این سیستم پرتوهای لیزری را از زمین به سوی پهپادها و ماهواره‌ها می‌تاباند که می‌توان انعکاس پرتوهای یاد شده را به دورترین نقاط کره زمین فرستاد و آنها را از خدمات اینترنتی بهره‌مند ساخت.

screen-shot-2016-01-04-at-52843-pmpng

طرح اولیه این ایده به سال 2014 برمی‌گردد و از آن زمان خود زاکربرگ گروهی را به منظور تحقیق و توسعه این ایده به کار گرفته است. علاوه بر این فیسبوک در این زمینه در حال همکاری با سازمان Internet.org است و تصاویری از سیستم لیزری خود را که قابلیت تاباندن سیگنال‌های اینترنتی به زمین را دارد در اختیار این سازمان قرار داده است.

این طرح پیش از این هم در قالب پهپادهایی در ابعاد یک بوئینگ ۷۳۷ برای تاباندن سیگنال‌های اینترنتی به نقاط دور افتاده زمین مورد آزمون واقع شده بود.

نظر شما چیست؟ آیا این ایده بلندپروازانه مارک زاکربرگ می‌تواند به واقعیت نزدیک شود؟

پاسخ دهید