رکورد تازه ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA

0

با همکاری محققان شرکت مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن رکورد تازه‌ای در ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA ثبت شد و برای اولین بار دانشمندان موفق به ذخیره‌سازی 200 مگابایت داده بر روی رشته‌های مصنوعی DNA شدند.

به گزارش نوین خبر به نقل از ایتنا، این اطلاعات در مرحله اول بر روی DNA های مصنوعی رمزگذاری شد و در مرحله بعد با موفقیت رمزگشایی گردید. انجام این فرآیند به همراه ذخیره‌سازی حجم قابل توجهی از اطلاعات در نوع خود بی نظیر است.

داگلاس کارمین که در این پروژه عظیم فعالیت دارد در اینباره می‌گوید: ” فضای اشغال شده توسط اطلاعات پس از رمزگذاری بسیار کمتر از نوک یک مداد است. این اطلاعات را می‌توان تا 500 سال به همین شکل ذخیره‌سازی کرد که در نوع خود جالب توجه است.”

ذخیره‌سازی اطلاعات در DNA

به گفته محققان اهمیت این دستاورد در این است که می‌توان تمامی اطلاعات موجود در اینترنت را رمزگذاری کرده و آنها را در فضایی تنها به اندازه یک جعبه کفش نگهداری کرد.

اطلاعاتی چون تصاویر هنری، فایل‌های صوتی و تصویری، اعلامیه جهانی حقوق بشر به بیش از صد زبان زنده دنیا، صدها کتاب و … از جمله اطلاعاتی است که در قالب این آزمایش بر روی یک DNA مصنوعی ذخیره شده است.

نظر شما چیست؟ آیا می‌توانید جهانی را تصور کنید که تمام اطلاعات آن در یک جعبه کفش قرار داشته باشد؟

پاسخ دهید