گوگل و فیسبوک روسی در راه ایران

0

طی مذاکرات صورت گرفته بین هیات ایرانی به ریاست “محمود واعظی” وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و “نیکلای نیکیفروف” وزیر ارتباطات روسیه، شبکه اجتماعی روسی Contact که به فیسبوک روسی معروف است، درخواست همکاری با ایران و شبکه‌های اجتماعی ایرانی را کرده است.

به گزارش نوین خبر به نقل از دیجی‌رو، در این نشست که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو برگزار شد در مورد جوانب مختلف از جمله همکاری ایران و روسیه در زیرساخت‌های ارتباطی، اینترنتی و فضای مجازی بحث و تبادل نظر شد که در این رابطه گفتگوهایی در مورد یکی از شبکه‌های مجازی روسی نیز صورت گرفت. این شبکه که Contact نام دارد از سال 2006 شروع به فعالیت کرده و هم اکنون با پشتیبانی از 80 زبان زنده دنیا از جمله فارسی پتانسیل مناسب برای استفاده توسط کاربران بین‌المللی را داراست.

contact

Contact در حال حاضر بالغ بر 60 میلیون کاربر فعال موبایلی و 90 میلیون کاربر به صورت دستکتاپی دارد که قادر به ارسال و دریافت پیام‌های شخصی و گروهی و فایل‌های صوتی و تصویری با امنیت بسیار بالا هستند.

علاوه بر این در جلسه دیگری که بین این دو هیات برگزار شد مقرر گردید دو گروه کارشناسی زمینه حضور یاندکس (Yandex) در ایران را با هدف ایجاد فضای رقابتی در برابر موتورهایی جستجویی چون گوگل فراهم سازند. این موتور جستجو که با نام گوگل روسی نیز معروف است هم اکنون نخستین موتور جستجو در روسیه و چهارمین در سطح جهان است.

یاندکس

در حال حاضر یاندکس با ارزشی بیش از 10 میلیارد دلار جزو محبوب‌ترین موتورهای جستجوی اینترنتی در قاره سبز است که در سال 2013 با پاسخ به بیش از 4 میلیارد و 804 میلیون پرسش اینترنتی، موفق به کسب رتبه چهارمین موتور جست وجوی جهانی شد. حال باید دید آیا یاندکس می‌تواند در ایران نیز همچون روسیه محبوب شود یا خیر.

پاسخ دهید