استفاده از زباله‌های الکترونیکی در کاربردهای پزشکی

0

شرکت IBM به تازگی موفق به کشف راهی شده است که از طریق آن می‌توان زباله حاصل از گوشی‌های قدیمی سمی را به پلاستیک‌هایی ایمن و مطمئن با قابلیت‌های پزشکی تبدیل کرد.

به گزارش نوین خبر به نقل از آی تی ایران، با وجود اینکه انتظار نمی‌رود مشکلات حاصل از زباله‌های الکترونیک را بتوان به سرعت حل کرد، اما شرکت IBM به دنبال راه‌حلی است که بتوان از آن برای حل این معضل استفاده کرد. محققان این طرح را یک موفقیت بزرگ زیست‌محیطی قلمداد می‌کنند.

در این روش جدید، پلی‌کربناتی که در ساخت گوشی‌های هوشمند و سی‌دی به کار گرفته می‌شود را می‌توان به پلاستیک‌های غیرسمی تبدیل کرد که این پلاستیک‌ها به حدی ایمن و محکم هستند که می‌توان از آنها در مصارف پزشکی استفاده نمود.

زباله الکترونیک

پلی‌کربنات علاوه بر گوشی‌های هوشمند و سی‌دی در صفحه‌های LED، لنزهای عینک و ظروف آشپزخانه نیز کاربرد فراوانی دارد. این ماده به ظاهر کم خطر با گذشت زمان بر اثر تجزیه به ماده شیمیایی خطرناک بیسفونل‌ای تبدیل می‌شود که اثرات مخرب فراوانی بر روی مغز انسان به جا می‌گذارد.

محققان شرکت IBM توانسته‌اند با اضافه کردن یک واکنش‌دهنده فلورئید، نوع جدیدی از پلاستیک را تولید کنند که از لحاظ مقاومت شیمیایی و دمایی بسیار سخت‌تر از پلی‌کربنات است و می‌توان از آن در تصفیه آب و تجهیزات پزشکی استفاده کرد. این ترکیب جدید به حدی محکم است که می‌تواند به خوبی در برابر فرآیند تجزیه و تبدیل به بیسفونل‌ای از خود مقاومت نشان دهد.

پاسخ دهید