فناوری VoLTE برای نخستین بار در ایران آزمایش شد

0

برای اولین بار در ایران، ایرانسل فناوری VoLTE یا همان انتقال صدا در بستر نسل چهارم تلفن همراه (LTE) را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش نوین خبر به نقل از زومیت، تماس بر روی بستر نسل چهارم تلفن همراه (VoLTE) مشابه VoIP (صدا بر بستر پروتکل اینترنت) است و دارای کیفیت و سرعت بسیار بالایی است. این فناوری که بر پایه استاندارد GSMA است برای پشتیبانی از مکالمه صوتی در شبکه 4G یا LTE اهمیت بالایی دارد و بدون استفاده از آن نمی‌توان در شبکه LTE یا 4G تماس برقرار کرد. با به کارگیری این فناوری کاربران می‌توانند مکالمه صوتی بسیار با کیفیت‌تری را تجربه کنند و علاوه بر آن بتونند به صورت همزمان صوت و داده را ارسال و دریافت کنند.

VoLTE

پیش از این مشکترکانی که از اینترنت در بستر LTE استفاده می‌کردند به هنگام برقراری تماس به شبکه 2G یا 3G جابه جا می‌شدند و بعد از اتمام تماس مجددا به 4G باز می‌گشتند؛ اما استفاده از VoLTE سبب می‌شود تماس صوتی بسیار سریع‌تر و با کیفیت‌تر از 2G و 3G شود.

علاوه بر این بر خلاف گذشته، مشترکان می‌توانند به هنگام مکالمه صوتی بر بستر VoLTE از سایر خدمات شبکه 4G یا LTE نیز بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است که فناوری VoLTE یکی از جدیدترین فناوری‌های ارتباطی همراه است که نخستین بار در سال 2014 و در شرق آسیا و آمریکا پیاده‌سازی شد و هم اکنون در کمتر از دو سال در ایران نیز آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

 

پاسخ دهید