آیا گوشی هوشمند شما امن است؟

0

پیشرفت‌های روز افزون فناوری، نه تنها مزایای فراوانی برای کاربران به همراه داشته بلکه کاربران را با مشکلات نسبتا جدیدی هم مواجه کرده است. با توجه به وجود بیش از 40 میلیون کاربر تلفن‌های همراه هوشمند در ایران، آگاهی از موارد امنیت اطلاعات امری ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش نوین خبر به نقل از ایتنا، برای بالا بردن امنیت دستگاه‌های هوشمند خود، موارد زیر را در نظر داشته باشید:
– تصاویر و فایل‌های شخصی
ممکن است شما هم آلبومی از تصاویر و فیلم‌های شخصی خود را بر روی گوشی یا تبلتتان داشته باشید. حتما توجه داشته باشید که ممکن است این فایل‌ها در کنار پیام‌هایتان برای دیگران ارسال شود.

– اطلاعات تماس دوستان و آشنایان
همه ما در تلفن همراه خود دفترچه تلفنی داریم که نام، شماره تلفن و حتی آدرس دوستان و آشنایانمان را در آن ذخیره کرده‌ایم. ممکن است با هر پیامی که ارسال می‌کنید بخشی از این اطلاعات نیز ارسال شود.

– اطلاعات مکانی
امروزه قریب به اتفاق دستگاه‌های هوشمند مجهز به موقعیت یاب هستند و اطلاعات مکانی شما را نیز به همراه هر فایل یا عکسی ذخیره می‌کنند. این پیام‌ها و عکس‌ها، حاوی اطلاعاتی در این زمینه هستند که شما هم اکنون کجا هستید؛ مسافرت؟ طبیعت‌گردی؟ استخر؟ از همه مهم‌تر حاوی این نکته هستند که شما در خانه نیستید.

گوشی هوشمند

اگر در شبکه‌های اجتماعی فعال هستید همواره در حال ارسال اطلاعاتی هستید که به افراد غریبه این امکان را می‌دهد بدانند که شما کجا زندگی می‌کنید، چه زمان در محل کار یا مسافرت هستید، چه خودرویی سوار می‌شوید، چه لوازمی در منزل خود دارید و … . پس باید حتما برای امنیت اطلاعات خود چاره‌ای بیاندیشید.
وقت را تلف نکنید، همین حالا با ورود به منوی تنظیمات تلفن همراهتان، دسترسی اپلیکیشن‌ها به اطلاعات مکانی خود را محدود کنید تا خطرات افشای مکانتان برای همگان را کاهش دهید. همچنین در ارسال پیام‌ها و عکس‌هایی که حاوی اطلاعات شخصی زندگیتان است جدا خودداری کنید.

پاسخ دهید