شبکه یک ترابیتی برای نخستین بار در جهان ساخته شد

0

آزمایشگاه‌های بل نوکیا با همکاری شرکت مخابراتی Deutsche Telekom و دانشگاه فنی مهندسی مونیخ توانستند به سرعت انتقال اطلاعات یک ترابیت بر ثانیه بر روی فیبر نوری دست یابند.

به گزارش نوین خبر به نقل از shabakeh-mag، نوکیا اعلام کرد برای دستیابی به نتایج بسیار نزدیک به واقعیت، این آزمایش در شرایط و وضعیت‌های مختلف بار ترافیکی شبکه انجام شده است تا بتوان اطمینان حاصل کرد که یک شبکه معمولی نیز می‌تواند به این سرعت انتقال اطلاعات دست یابد.

شبکه

راز دستیابی به چنین سرعتی را می‌توان به علت استفاده از یک مدولاسیون جدید انتقال اطلاعات دانست. در این شبکه به جای استفاده از مدولاسیون‌های معمولی از مدولاسیون Probabilistic Constellation Shaping استفاده شده است که طبق اعلام نوکیا، این تکنیک جدید سعی دارد از نقاط با دامنه اعوجاج پایین استفاده کند تا کمتر درگیر مشکلات حاصل از نویز و تغییرات محیطی شوند که در نتیجه سرعت انتقال در حدود 30 درصد افزایش خواهد یافت. در سیستم جدید می‌توان سرعت را بر اساس نوع کابل فیبر نوری به کار گرفته شده تنظیم کرد تا بتوان به بالاترین سرعت‌های ممکن بر روی شبکه دست یافت.

البته باید این نکته را در نظر داشت که این فناوری همچنان به سال‌ها آزمایش میدانی و آزمایشگاهی نیاز دارد و به زودی وارد بازار نخواهد شد؛ اما می‌توان گفت که از هم‌اکنون می‌توانیم چشم‌انداز امیدوارانه‌ای به آینده شبکه‌های کابلی داشته باشیم و اطمینان یابیم که ستون فقرات اینترنت می‌تواند بسیار سریع‌تر از وضعیت کنونی آن شود.

 

پاسخ دهید